Zadzwoń: + 33 2 33 61 16 70
Czujniki temperatury

Czujniki temperatury

Który czujnik temp powinieneś wybrać?

Jeśli wiesz, dlaczego potrzebujesz sondy temperatury, następnym krokiem jest określenie, jakiego typu czujnika powinieneś użyć w sondzie. Istnieje wiele technologii, najczęstsze podsumowano poniżej.

Zapytanie ofertowe

Czujnik temperatury termopary

Wiele różnych branż decyduje się na użycie termopary zamiast innych typów sond temperatury. Niektóre z powodów, dla których są popularne, to fakt, że są bardzo łatwe w użyciu i zapewniają szybką reakcję na zmiany temperatury. Mają też najszerszy zasięg w porównaniu z jakimkolwiek innym czujnikiem temperatury. Termopary mogą rejestrować odczyty od -200 stopni Celsjusza do ponad 2000 stopni.

Czujnik temperatury termistora

Termistor to termometr, którego rezystancja zależy od temperatury. Termin ten jest połączeniem „cieplności” i „odporności”. Składa się z tlenków metali, sprasowanych w celu uformowania kulki, krążka lub cylindrycznego kształtu, a następnie zatopionego w nieprzepuszczalnym materiale, takim jak żywica epoksydowa lub szkło.

NTC oznacza „ujemny współczynnik temperaturowy”, zwany po francusku CTN „ujemny współczynnik temperaturowy”. Termistory NTC są rezystorami o ujemnym współczynniku temperaturowym, co oznacza, że opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Termistory te są używane głównie jako rezystancyjne czujniki temperatury i urządzenia ograniczające prąd. Współczynnik czułości temperaturowej jest około pięć razy większy niż w przypadku krzemowych czujników temperatury (silistory) i około dziesięć razy większy niż w przypadku oporowych detektorów temperatury (RTD). Czujniki NTC są zwykle używane w zakresie temperatur -55 ° C do 200 ° C.

Termistor PTC (dodatni współczynnik temperaturowy) jest wrażliwym termicznie rezystorem półprzewodnikowym, którego rezystancja wzrasta wraz ze wzrostem temperatury.

Rezystancyjny czujnik temperatury

Czujniki rezystancyjne (RTD) są zaprojektowane przy użyciu cienkiego drutu nadrukowanego na prostokątnej płycie ceramicznej lub owiniętego wokół rdzenia ceramicznego lub szklanego. Drut to czysty materiał, zwykle platyna, nikiel lub miedź. Materiał ma dokładną zależność rezystancji/temperatury, która służy do wskazywania temperatury. Ponieważ elementy RTD są delikatne, często umieszcza się je w plastikowym lub metalowym przedmiocie, tworząc sondę temperatury.

Czujniki temperatury Pt100 są najczęstszym typem czujników rezystancyjnych. Termin „Pt” odnosi się do faktu, że czujnik jest wykonany z platyny. 100 oznacza, że ​​przy 0°C czujnik ma rezystancję 100 Ohm.

Czujniki temperatury Pt1000 są powszechnie stosowanymi czujnikami rezystancyjnymi. Termin „Pt” odnosi się do faktu, że czujnik jest wykonany z platyny. 1000 oznacza, że ​​przy 0°C czujnik ma rezystancję 1000 Ohm.

Cyfrowy czujnik temperatury

Stosowanie cyfrowej sondy ma wiele zalet. Na początek wymaga tylko jednej linii danych do komunikacji. Ma również możliwość zasilania z zewnętrznego źródła zasilania lub wykorzystania linii danych do połączenia. Sondy cyfrowe umożliwiają również podłączenie wielu czujników do tego samego kabla danych i można rejestrować temperaturę każdego z nich za pomocą jednego wtyku. Ten typ technologii najlepiej nadaje się do kontroli środowiska HVAC, a także do monitorowania systemów w dużych budynkach, ciężkich maszynach i innych systemach sterowania.

gdzie możesz dostać? czujnik temperatury?

Bez względu na rodzaj sondy, której szukasz (termopara, termistor, CTN, Pt100…), znajdziesz ją w Guilcor.

Naszym klientom udzielamy gwarancji ceny i czasu. Nasze sondy są magazynowane i wysyłane z Europy. Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami handlowymi w celu uzyskania oferty.