Europa: + 33 2 33 61 16 70 | Ameryka: +1 438 800 6104
Czujniki temperatury

Czujniki temperatury

Który czujnik temp powinieneś wybrać?

Jeśli wiesz, dlaczego potrzebujesz sondy temperatury, następnym krokiem jest określenie, jakiego typu czujnika powinieneś użyć w sondzie. Istnieje wiele technologii, najczęstsze podsumowano poniżej.

Zapytanie ofertowe

Czujnik temperatury termopary

Czujniki termoparowe znajdują zastosowanie w składzie sond temperaturowych stosowanych w wielu branżach profesjonalnych. Jest to technologia łatwa w użyciu, ekonomiczna i oferująca krótki czas reakcji na zmiany temperatury. Różne typy termopar obejmują mniej lub bardziej rozległe zakresy temperatur z różną dokładnością. Wybór ich złącza i systemu kompensacji zimnego złącza sprawia, że ​​są one użyteczne w różnych środowiskach. Aby zidentyfikować najodpowiedniejszą termoparę dla danego obszaru zastosowania i budżetu, konieczne jest zrozumienie, jak ona działa i rozróżnienie jej typów.

Czujnik temperatury termistora

Termistor to termometr, którego rezystancja zależy od temperatury. Termin ten jest połączeniem „cieplności” i „odporności”. Składa się z tlenków metali, sprasowanych w celu uformowania kulki, krążka lub cylindrycznego kształtu, a następnie zatopionego w nieprzepuszczalnym materiale, takim jak żywica epoksydowa lub szkło.

NTC oznacza „ujemny współczynnik temperaturowy”, zwany po francusku CTN „ujemny współczynnik temperaturowy”. Termistory NTC są rezystorami o ujemnym współczynniku temperaturowym, co oznacza, że opór maleje wraz ze wzrostem temperatury.

Termistor PTC (dodatni współczynnik temperaturowy) jest wrażliwym termicznie rezystorem półprzewodnikowym, którego rezystancja wzrasta wraz ze wzrostem temperatury.

Rezystancyjny czujnik temperatury

Czujniki rezystancyjne (RTD) są zaprojektowane przy użyciu cienkiego drutu nadrukowanego na prostokątnej płycie ceramicznej lub owiniętego wokół rdzenia ceramicznego lub szklanego. Drut to czysty materiał, zwykle platyna, nikiel lub miedź. Materiał ma dokładną zależność rezystancji/temperatury, która służy do wskazywania temperatury. Ponieważ elementy RTD są delikatne, często umieszcza się je w plastikowym lub metalowym przedmiocie, tworząc sondę temperatury.

Czujniki temperatury Pt100 są najczęstszym typem czujników rezystancyjnych. Termin „Pt” odnosi się do faktu, że czujnik jest wykonany z platyny. 100 oznacza, że ​​przy 0°C czujnik ma rezystancję 100 Ohm.

Czujniki temperatury Pt1000 są powszechnie stosowanymi czujnikami rezystancyjnymi. Termin „Pt” odnosi się do faktu, że czujnik jest wykonany z platyny. 1000 oznacza, że ​​przy 0°C czujnik ma rezystancję 1000 Ohm.

Cyfrowy czujnik temperatury

Korzystanie z sondy cyfrowej ma wiele zalet. Na początek wymaga tylko jednej linii danych do komunikacji. Ma również opcję zasilania z zewnętrznego zasilacza lub korzystania z linii danych do połączenia. Sondy cyfrowe umożliwiają również podłączenie wielu czujników do tego samego kabla danych i rejestrowanie temperatur z każdego z nich za pomocą jednego styku. Ten rodzaj technologii najlepiej nadaje się do kontroli środowiska HVAC, a także systemów monitorowania wewnątrz dużych budynków, ciężkich maszyn i innych systemów sterowania.

gdzie możesz dostać? czujnik temperatury?

Bez względu na rodzaj sondy, której szukasz (termopara, termistor, CTN, Pt100…), znajdziesz ją w Guilcor.

Naszym klientom udzielamy gwarancji ceny i czasu. Nasze sondy są magazynowane i wysyłane z Europy. Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami handlowymi w celu uzyskania oferty.