Zadzwoń: + 33 2 33 61 16 70

Sondy temperatury

Sondy temperatury umożliwiają pomiar temperatury za pomocą czujnika NTC, PTC, RTD lub innego czujnika. Te sondy przewodowe, szeroko stosowane w przemyśle, są podłączane do urządzeń w celu pomiaru i analizy ich sygnałów. Wybór czujnika temperatury zależy od zastosowania i ograniczeń jakim jest poddawany.

Czytaj więcej

Co to jest sonda temperatury?

Poszukuję urządzenia do pomiaru temperatury. Nadal musisz określić rodzaj potrzebnej sondy? 

W końcu temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wartości na świecie i jest to niezbędny odczyt dla wielu procesów. 
Ale bądź ostrożny, konieczna jest precyzyjna kontrola temperatury, ponieważ jest bardzo mało miejsca na błędy, jeśli nie otrzymasz dokładnego pomiaru. 

Ale jak wybrać najlepszą sondę temperatury do swoich potrzeb? Czy powinieneś wybrać sondę kontaktową do pomiaru materiałów lub powierzchni? Lub użyć sondy czujnikowej, która mierzy temperaturę otoczenia w obszarze wokół obiektu? Następnie musisz wybrać między opcjami podłączonymi i bezprzewodowymi, dostępnym zakresem temperatur, czasem reakcji, obecnością ekranu LCD do wyświetlania temperatury itp. Wszystkie te kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze sondy. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz właściwy przyrząd pomiarowy, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby znaleźć najlepszą sondę temperatury do swoich potrzeb. 

Kontaktowe sondy temperatury

Tego typu czujniki temperatury muszą być w fizycznym kontakcie z wykrywanym obiektem. Wykorzystują przewodnictwo do monitorowania zmian temperatury.

Te urządzenia pomiarowe mogą być używane do wykrywania ciał stałych, cieczy lub gazów w szerokim zakresie temperatur.

Istnieją trzy dobre powody, dla których powinieneś użyć dotykowej sondy temperatury. 

  • Po pierwsze, możesz nawiązać silne połączenie termiczne z przedmiotem lub płynem. 
  • Dzięki szerokiemu zakresowi pomiarowemu sondy tej można używać również wtedy, gdy szacowana temperatura jest poniżej -1700 stopni Celsjusza lub powyżej -40 stopni.
  • Wreszcie, sonda kontaktowa jest idealna dzięki szybszemu odczytowi temperatury niż inne dostępne opcje.

Bezkontaktowe sondy temperatury

Tego typu czujniki temperatury wykorzystują konwekcję i promieniowanie do monitorowania zmian temperatury. Mogą być używane do wykrywania cieczy i gazów, które emitują energię promienistą lub konwekcyjną. 
Te dwa rodzaje stykowych lub bezstykowych sond pomiarowych można również podzielić na trzy grupy czujników: 

  • sonda elektromechaniczna, 
  • czujnik rezystancyjny, 
  • sonda elektroniczna. 

Te trzy typy omówiono poniżej.

Do czego służy czujnik temperatury?

Istnieje kilka różnych branż, które wykorzystują sondy do monitorowania temperatury. 

Najczęstsze to motoryzacja, medycyna i żywność. Każda branża ma specyficzne wymagania dla swoich przyrządów do pomiaru ciepła. Na przykład w przemyśle spożywczym czujnik temperatury gotowania jest przydatny w określaniu, czy produkty są bezpieczne do spożycia.

W zależności od branży kryteria wyboru różnią się: odporność na wysokie temperatury, wysoka precyzja, czas reakcji itp. 

Gdzie można dostać sondę temperatury?

Bez względu na rodzaj sondy, której szukasz (termopara, termistor, NTC, itp.), znajdziesz ją w Guilcor. Oferujemy gwarancje cenowe i wysyłamy do ponad stu krajów na całym świecie. Guilcor oferuje nawet ekspresową dostawę. Skontaktuj się z nami aby otrzymać ofertę.